Je mnoho možností, ako si vycvičiť psíka. Jednou z nich je návšteva výcvikovej školy. V dnešnej dobe pribúdajú výcvikové školy ako huby po daždi a tak ako v iných službách, tak aj tu vznikajú školy, ktoré vedú niekedy ľudia s minimom skúseností s výcvikom psov. Preto som sa rozhodla ponúknuť Vám zopár rád, ako sa orientovať pri výbere školy, aby ste zbytočne neminuli kopec peňazí a pritom neostali s výcvikom svojho psíka stále na tej istej úrovni.
V prvom rade si musíte položiť otázku, aký druh výcviku chcete absolvovať. Sú v podstate tri druhy výcviku.
Prvý z nich je ten asi najdrahší, keď psíka dáte niekam na mesiac do školy a škola Vám „garantuje“, že dostanete vycvičeného psa. Túto metódu nedoporučujem, lebo dáte svojho psíka úplne do cudzích rúk a na dosť dlhý čas. Psík prechádza samozrejme určitým stresom z odlúčenia od Vás a vy nemáte výcvik vášho psíka pod kontrolou. Psychika psíka, hlavne v mladom veku môže byť nevhodným prístupom k nemu zo strany cvičiteľa, alebo iného psa v blízkosti, veľmi porušená a bude to mať dôsledky v ďalšom živote Vás a vášho psíka. A keď aj pes zvládne takýto kurz „bez ujmi“, tak Vás bude poslúchať iba chvíľku, potom zistí, že už nad ním nie je prísna ruka cvičiteľa a postupne zisťuje, čo si k Vám môže ešte dovoliť a poslušnosť si upraví podľa vašej dôslednosti s dávaním povelov a ich kontrolou.
Druhou metódou výcviku je skupinový výcvik v kurzoch poslušnosti. Táto metóda je omnoho lepšou, ako tá prvá, lebo okrem toho, že sa váš psík učí rôzne povely a poslušnosť, zároveň sa aj Vy učíte pracovať so psíkom a dané povely mu dávať v čase, keď je to potrebné. No v danej skupine sa nachádza väčšinou viac psíkov, rôznych veľkostí, veku, povahy a pod a tak sa Vám tréner nemôže dostatočne venovať. Vášho psíka rušia ostatní psi v kurze a jeho sústredenosť je tým naštrbená. Nevýhodou je hlavne to, že sa od Vás vyžaduje, aby ste prišli presne na tú hodinu, kedy kurz prebieha a keď neprídete, hodina Vám prepadne a Vy prídete o svoje peniaze a hlavne o dôležitú hodinu výcviku, ktorá Vám v ďalšom tréningu bude chýbať.
Tretou metódou je individuálny výcvik psa, kedy na cvičisku je iba tréner, Vy a Váš psík. Metóda výcviku je podobná skupinovému, keď trénujete so svojim psíkom Vy, s tým rozdielom, že sa tréner venuje iba Vám a tak sa za hodinu výcviku naučíte spolu s Vašim psíkom omnoho viac, ako za hodinu v kurze. A keď sa náhodou z nejakého dôvodu nezúčastníte dohodnutej hodiny, tak si s trénerom dohodnete iný termín a neprídete ani o peniaze a hlavne ani o hodinu tréningu. Posledná metóda sa mi vo výcviku najviac osvedčila a preto ju samozrejme uprednostňujem.